Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Geveze

Geveze

Geveze

    Geveze düşünmeden patavatsızca konuşma durumuna denir.

Reklam 6 Kod Alanı

                           Geveze insan karşısındakini dinlemeden surekli konuşan kişidir.Karşıdaki kişinin ne dediğini umursamaz. Kulak  asmaz sadece kendi söyledikleri önemlidir. Patavatsızca sadece  konuşur. karşısında konuşan insana kulağı kapalıdır. adeta sağır kesilir. Sıranın kendisine gelmesini beklemez bekleyemez. Çok sabırsızdır. Söylediklerinde tutar yoktur. sadece ağzından ses çıkması onemlidir.

Geveze bir insanın yanında sabır taşınızı çatlamadan onu dinlemek ya da kendimizi dinletmek belki bir yöntem olabilir ancak bu yöntem onun için asla geçerli değildir. Geveze her yerde mutlaka  kendisini dinleyecek arar. Eğer sizi bir yerde bulursa gerçekten yandınız! Yapılacak en iyi arkanıza bile bakmadan oradan taban kuvvet arkanıza bile bakmadan uzaklaşmaktır.
Sarhoş, alkol almış  çakırkeyif olmuş insanın muhakemesi zayıf ve dağınık bir zihin yapısıyla dinlemeden daha çok çenesi düşük olarak konuşma isteği çevresinde değer bulmadığı gibi geveze de değer bulmaz. Çevresinde saçmalar, anlamdan daha çok anlamsız cümleleri peşi sıra dizer. Geveze dostunuz olacağına zeki serseri olması daha iyidir.

geveze

Geveze

Ehttps://www.mekansizin.com eskiden medreselerde konuşmadan daha çok susma  ve dinleme eğitimi verilirdi. Susmak edepten ahlaktan erdemden sayılırdı. Çünkü söz ağızdayken senin  eğer ağzından çıktımı sen onun tutsağı olursun. Çok defa keşke dilimi tutsaydım deriz, keşke konuşsaydım demeyiz.

Geveze aklını kullanamaz, arzu , heva ve isteklerini tatmin etmek ister. Davranışları soylu olmadığı için boş konuşarak  karşısındakini etkilemek ister. Aşırılık, palavra ve yalan gevezeliğin sermayesidir. Çok çabuk kendisini tüketir. Kırık plak gibi hep bayat ve eskimiş ezberlediği şeyleri tekrar eder. Gevezeyi ikna etmeye çalışmamak gerekir  bunu denemeye kalkmayın. Freni olmayan kamyon gibidir geveze insan. O diline değil, dili ona hakimdir.
Boş laf üretmek ve konuşabilmek  için merak duygusu gevezelerin en  önemli özelliklerinden biridir. Haber toplarlar dedikodu dinler ki gevezelikleri artsın eksilmesin. Geveze bugün konuşmadığım için dilim şişti der. Dilini eşek arısı soksun! Başımıza ne gelirse dil yüzünden gelir. her türlü musibet insana dilinden gelir.

Demekki çok konuşan değil az konuşan değerlidir. biz biz olalım cok konuşyana çok dinlyeneden olalım
Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

Reklam 5 Kod Alanı
admin 13739
Cevap bırakın

Lutfen yazimiz hakkinda yorum yapin..

Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Sohbet Baclink