Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
zSohbet ile Bağlan
play store app store

SOHBET NEDİR

SOHBET NEDİR

SOHBET NEDİR

SOHBET NEDİR Sosyal birer varlıklar olan insanlar tıpkı kendileri gibi ya da kendilerinden farklı karakterlere sahip olan bireylerle iletişim ihtiyacından doğan etkileşime sohbet adı verilir.

Sohbet etmek arkadaşlarla iletişim kurmaktan çok daha fazlası anlamına gelir. Bu etkileşim tanıdığınız kişilerin yanı sıra hiç tanımadığınız ancak ortak ilgi alanlarına sahip yabancılarla fikir alışverişi yapmanızı da sağlar. İletişim her yaştan kişilerin sosyal beceriler oluşturmasına ve geliştirmesine yardımcı olur. Yüz yüze iletişimin yanı sıra internet üzerinden yapılan metinsel veya multimedya iletişimi de bu tanıma son derece uygundur.  Bu sohbetin türü İki kullanıcı arasında çevrimiçi erişim aracılığıyla kurulan gerçek zamanlı iletişimdir.

Sohbet Ne Anlama Gelir?

Arapçadan Türkçeye geçmiş bir kelime olan sohbet hakkında, sohbet ne anlama gelir konusu, merak edilen konuların başında yer alır. Birçok insan sözlük anlamını bilse de tam olarak neyi ifade ettiği konusunda zayıftır. Bu konuda sözlüklere açılıp bakıldığında görülür ki, dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme, söyleşi, yârenlik, hasbihâl anlamları vardır. Bu konuda Arapçadan Türkçeye geçen bir sözcüktür. Eş anlamlı olarak da muhabbet gibi kelimelerde kullanılır. Türkçe karşılığı söyleşidir. Türkçede en fazla kullanılan kelimeler arasında üst sıralarda yer alır. Farklı dillerde ve kültürlerde farklı anlamlarda da kullanıldığı görülür. Kimi kültürde çok önemliyken kimi kültürde o kadar önemli olmayabilir.

Sohbet Kelimesinin Kökeni Nedir?

Birçok insan sohbet kelimesinin kökeni nedir hususunda bilgisizidir. İlk olarak bilinmelidir ki sohbet kelimesi Arapçadan dilimize geçmiştir. Bu konuda sohbet kelimesinin Türkçe kaynaklar içinde geçtiği ilk yerlerden birisi de Atabet-ül Hakayık’tır. Arapça “suhba” kelimesinden türeyerek oluştuğu düşünülür. “Suhba” kelimesi, dostluk etme, arkadaşlık anlamına gelir. Bu kelime çekimlenerek “sahiba” olmuştur. Bu kelime de dost oldu, dostluk etti anlamında kullanılmıştır. İşte sohbet bu iki kelimeyle aynı kök seslerden çekimlenerek oluşturulmuştur. Farklı kültürler için derin anlamlar besleyen sohbet, Anadolu ve dünya Türkleri arasındaki kültürel değeri çok büyüktür.

İngilizcede Sohbet

Dünya dili olan İngilizcede sohbet kelimesi birçok anlama gelir ve birçok eş anlamlı kelimeyle karşılanır. Bu noktada bakıldığında herhangi bir konuşma ya da sohbet için “conversation” kelimesi kullanılır. Bu kelime laf, lakırdı, sohbet, muhabbet ve konuşma anlamlarına gelir. Bunun yerine internet ve bilgisayar aracılığıyla sohbet etmek için farklı bir kelime kullanılır. Aslında bu kelime dilimize girerek sıklıkla kullanılır. “Chat” kelimesi Türkçede de kullanılan ve İngilizcede bilgisayar aracılığıyla konuşmanın tanımı olarak kullanılır. Bir diğer kelime ise, “talk”tır. Bu kelime, genel olarak direkt ağızla konuşarak iletişim kurup, sohbet etmekle alakalıdır. İngilizcedeki bu kelimelerin hangi kökenden geldiği tartışmalı bir konudur.

Türkçede Sohbet

Türkçede Sohbet kelimesi Arapçadan gelen bir kelime olup birçok eş anlamı kelimeyle de karşılanabilir. Fakat genellikle sohbet, Türkçe içinde genel bir konudan ziyade özel bir konu üzerinde iki dost ve arkadaşın birbiriyle yaptığı keyifli muhabbeti tanımlamak için kullanılır. Hatta bu konuda sohbet etmek diye kullanılan bir deyim vardır. Arapça kökenli muhabbet, hasbihâl; Latince kökenli diyalog gibi kelimeler sohbeti eş anlamlı olarak karışlalar. Fakat Türkçe bir karşılık söylenmesi gerekiyorsa, bu söyleşi olur.

Almancada Sohbet

Birçok dilde olduğu gibi Almancada sohbet kelimesi, kelimenin türlerine göre farklı anlamlara gelebilir. Bu noktada kullanılan kelimenin türüne bakmak ve ona göre bir anlam çıkarmak gerekecektir. Almancada isim olan sohbet, konuşma için “gesprach” kelimesi kullanılır. Bu sohbet genel olarak tanımlayan bir kelimedir. Bunun yanında muhabbet, konuşma anlamına gelen “plauderei” ki bu kelime dişidir; “schwatz” ki bu kelime erkektir, bu iki kelime kullanılır. Bütün bunların dışında fiil olarak konuşma ve muhabbet etmek anlamında “chatten” ya da “sich unterhalten mit” kelimesi kullanılır. Bu noktada son olarak dönüşlü fiil olarak da “sich unterhalten über” kalıbının kullanıldığı görülür. Eski Cermen kavimlerinin dillerinden Almancaya geldiği tahmin edilir.

Rusçada Sohbet

İngilizceden geçmiş “chat” kelimesi Rusçada sohbet anlamında kullanılır. Bu noktada birçok eş anlamlı ya da benzer kelimenin kullanıldığı görülür. Fakat Rusça birçok farklı dilden kelime aldığı için, bu kelime bazında eş anlamı kelime sayısı bir hayli fazladır. Rusya’nın tarihi olarak içerisinde bulunan ülkelerde konuşulan dillerden de birçok farklı kelime alması, dilin kozmopolit bir yapıya sahip olmasını sağlamıştır.

Rusçada sohbet için “chat”; sohbet etmek için “obshchat’sya”; muhabbet için “lyubov’”; muhabbet etmek için “zanimat’sya lyubov’yu” konuşma için “rech’” kelimelerinin kullanıldığı görülür. Görüldüğü üzere tıpkı Almanca gibi isim, fiil ve farklı türler için farklı kelimeler ya da kalıplar kullanılır.

Sohbet Etmenin Faydaları Nelerdir?

İletişim kurmak her yaştan insan için son derece önemli bir kavramdır. Kişiye birçok fayda sağlar. Bu faydalar arasında şunları sıralamamız mümkündür;

  • Özgüven problemi yaşayan kişilerin sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlar
  • Asosyal kişilerin topluma kazanılmasını sağlar
  • Farklı kültürler tanıma imkanı sunar
  • Yeni arkadaşlıklar edinmenizi sağlar
  • Farklı bakış açılarına tanık olursunuz
  • Yeni heyecanlar keşfedersiniz

Sohbetin konusu ne olursa olsun bireyler için daima spesifik faydalar sağlar. Bu nedenle mümkün olduğunca kişiler etkileşime girmelidir.

Sohbet Etmenin Psikolojik Faydaları

Birçok noktada insan psikolojisi sohbet ettikçe rahatladığı için sohbet etmenin psikolojik faydaları saymakla bitmez. Bu noktada atalarımızın “Derdini söylemeyen derman bulamaz.” Sözü bile bunu açıklar niteliktedir. Sohbet etmeyi ana merkeze almadan hareket etmek, sohbetin taraflarının daha rahat olmasını sağlar. Bu anlamda sohbetten, psikolojik maksimum faydayı almak için iki tarafında birbirine karşı ve bireysel olarak rahat olması gerekir. Daha sonra, iki tarafında bundan olumlu olarak etkilenmesi için önyargısız ve sonrasında yargılamadan dinlemek önemlidir. Sağlıklı bir iletişim için bu en gerekli şartların başında gelir.

Araştırmalar gösteriyor ki 15 dakikalık sağlıklı bir sohbet, insan psikolojisinin duygusal bağışıklık kazanmasında yardımcı oluyor. Bu durum da sizler olaylar karşısında takınabileceğiniz olumsuz duygulardan uzak tutuyor.

Sohbet Etmenin Fizyolojik Faydaları

Sohbet etmek fiziksel olarak faydalı olduğundan ötürü sohbet etmenin fizyolojik faydaları konusuna değinmek gerekir. Bu noktada insan vücudu belirli hormonlar salgılandığı zaman daha dirençli olur. Bu araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Bu hormonlar, seratonin, dopamin ve endorfindir. Bu üç hormon, sevdiğiniz bir kişiyle kaliteli edeceğiniz bir sohbet sürecinin ardından vücut tarafından salgılanır. Bu salgılanmanın ardından beyin mutlu olur. Beynin mutlu olması, vücudunda belirli oranlarda hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Ayrıca fiziksel hasarların ardından sohbet etmek, yaraların ve hasarların daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. Fakat bu faydaların sağlanması için, öncelikli olarak kaliteli bir iletişim ve keyifli bir sohbet şarttır.

Sohbet Çeşitleri Nelerdir?

Konularına, alanlarına veya bölgelerine göre sohbet çeşitleri nelerdir konusu değişiklik gösterebilir. Bu anlamda, her konuda sohbet edileceği gibi, çeşitlere göre kitleler de değişiklik gösterecektir. Bu yüzden içerisinde bulunmak istediğiniz kitleye göre bir sohbet alanı ya da hobilerinize yönelik bir sohbet alanı tercih etmek mantıklı olacaktır. Örneğin, Azerbaycan hakkında bilgi edinmek ve oranın kültürünü tanımak istiyorsunuz fakat imkanınızın yok. Bu durumda, Bakü sohbet odalarına girerek bu anlamda geniş ve detaylı bilgileri bizzat Azerbaycanlı biriyle sohbet ederek öğrenebilirsiniz. Farklı olarak da hobilerinize ya da sohbet etmek istediğiniz konulara yönelik bir oda seçmemiz, eğlenceli ve kaliteli bir sohbet için gereklidir.

Online Sohbet

Sohbet çeşitleri arasında en revaçta olan türlerden birisi online sohbet olarak dikkat çeker. İnsanlar son yıllarda, internetin gelişmesiyle de birlikte evlerinden çıkmaz olmuşlardır. Bu anlamda sosyalleşmek isteyen insanlar bile birlikte sohbet muhabbet edebileceği insan bulmakta zorlanıyorlar. Ayrıca sadece bu nedenle değil, birebir sohbet edecek imkan ve zaman bulamayan insanların da tercih ettiği bir sohbet türü olarak tercih edilir. Genellikle internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir. İnternet bağlantısının bulunduğu herhangi bir mekanda ve araçla yapılabilirdir. Bu sohbette bulunmak için kurulmuş farklı internet siteleri ve yapılmış mobil uygulamalar vardır. Bunlar arasında iyi tercihlerde bulunmak da sohbet kalitenizi ve keyfinizi artıracak önemli bir husustur.

Canlı Sohbet

Bu sohbet çeşidi de online sohbet ile benzerlikler gösterir. Aslında mantığı aynı olsa da burada iki tarafta eşzamanlı olarak birbirleriyle sohbet ederler. Eşzamanlı sohbetin keyfi daha iyi olacağı için sıklıkla tercih edilir. Çünkü insanlar eşzamanlı sohbet esnasında, karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerini daha iyi alırlar. Bu noktada canlı olan bir sohbette daha samimi olacaktır. Fakat canlı olan bir sohbetin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Fakat bu dezavantajlar, site kitlesi ve yönetimi iyi olan bir sohbet sitesi tercih edildiğinde ortadan kalkar. Bunlar karşınızdaki kişi tarafından tacize, hakarete veya bilumum olumsuz davranışlara maruz kalmanızdır. Böyle can sıkıcı olaylara mahal vermeyen yönetimi bulunan sohbet odalarını tercih edebilirsiniz.

Görüntülü Sohbet

Sohbet esnasında birbiri görmek isteyen genellikle görüntülü sohbet türünü tercih ederler. İnsanlarla iletişim kurarken jest ve mimikler önemlidir. Jest ve mimiklerine hakim olduğunuz bir insanla daha iyi bir iletişim kurarsınız. Çünkü, her anlamda onun duygu ve düşünceleri sizlere daha iyi geçecektir. Bu anlamda jest ve mimikler de iletişim sadece sözcüklerden ibaret olmadığını gösterir. İşte bu yüzdendir ki görüntülü olan sohbet siteleri daha fazla ilgi çekerler. Karşınızdaki kişinin görüntüsü görmek, onunla daha iyi anlaşmayı, daha samimi bir iletişimi ve daha sıcak bir ortamı beraberinde getirir. Fakat bu sohbet esnasında bazı site içi ve genel adap kurallarına riayet etmek önemlidir. Riayet edilmediği taktirde, sohbet kalitesi de düşecektir.

Kameralı Sohbet

Kamera insan yaşamına girdiğinden beri, çoğu şeyde olduğu gibi sohbet konusunda da kameralı sohbet hızla tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte, sohbet uygulamaları üzerinden kamera eşliğinde bir sohbetin keyfini yaşamak çok kolaylaşmıştır. Bunu tercih eden insanlar genellikle sesli sohbeti yavan bulurlar. Sesli sohbetlerde insanlar birbirinden çekinebilir ya da birbirine mesafe koyabilir. Çünkü insanın iletişim kodlarında sadece sözcüklerle iletişim yoktur. Bu anlamda görüntü, jest ve mimikler de önemlidir. Ağzın hareketleri, kaşların kalkması ya da el kol hareketleri iletişim esnasında anlatılacak şeyleri duygusal ve düşünsel açıdan destekler bir niteliğe sahiptir. Bu yüzden sık sık bu tarz sohbetler tercih edilir.

Sesli Sohbet

Görüntülü ve kameralı sohbetten keyif almayan ya da belirli sebeplerden ötürü tercih etmeyen insanlar, sesli sohbet tercihlerini sıklıkla gerçekleştirirler. Çünkü sesli yapılacak bir sohbette anonimliklerini koruyabilirler. Taciz ve rahatsız edilme gibi problemlerle karşılaşmamak isteyen insanların özellikle de kadınların ortak tercihi olarak dikkat çeker. Bu anlamda sadece bazı kötü olaylarla karşılaşmak istemeyenlerin değil, özgüven problemleri gibi sorunları olan insanların da sık tercih ettiği bir sohbet türüdür. Bu anlamda sesli olan sohbet esnasında, bu tarz insanlar daha rahat ederler. Kendilerini görmediği için karşı tarafa daha açık olurlar çünkü anonimliklerini koruyabilirler. Bu da onlara ekstra bir güven duygusu verir. Böylece daha rahat bir sohbet gerçekleştirmiş olur.

Ücretsiz Sohbet

Sohbet sitelerinin çoğunda ücretsiz sohbet seçenekleri mevcuttur. Fakat bu tarz platformlarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlardan ilki, güvenliktir. Sohbet anlamında bedava olan bir internet sitesinde farklı türden insanlar olacaktır. Bu durum da dolandırıcı ya da bilumum güvenli olmayan kişilerin, sizinle iletişim kurabilmesine olanak sağlar. Bu durumun önüne geçmek adına, bu sayfalarda sohbet gerçekleştirirken temkinli davranmak ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerekecektir. İkinci olarak site yönetiminin kaliteli olma hususudur. Topluluk kuralları, site içi kitlenin daha keyifli bir sohbet yaşaması için vardır. Fakat kurallar riayet edildiği ve kurallara uyamayanlar cezalandırıldığı zaman işe yarar. Bu yüzden, kuralları tasdik eden ve denetleyen bir site yönetimi gereklidir.

Mobil Sohbet

Sohbet sitelerinin son yıllarda artmasıyla beraber, mobil cihazlardaki gelişmeler beraberinde mobil sohbet imkanlarını getirmiştir. Mobil cihazlarda uygulamalar ya da mobil uyumlu internet siteleri üzerinden gerçekleştirilebilir. PC Sohbete nazaran farklı avantajları bulunur. Bunlardan birisi, internet bağlantısına ulaşabildiğiniz her nevi mekanda sohbet keyfininiz yaşamaya olanak sağlamasıdır. Mobil cihazların taşınabilir yapısı sayesinde, parkta, bahçede, evde ve işte aklınıza gelen her yerde sohbet keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Bütün bunların yanında, kullanımının kolay olması da sizler adına daha pratik bir sohbet imkanını sunar. Ayrıca, mobil cihazların kamerasının da mikrofonun da bulunması hem kameralı sohbet hem de sesli sohbet yapabilme imkanını sizlere sunacaktır.

PC Sohbet

Sohbet esnasında rahatlık ve konfor isteyen kullanıcıların ortak tercihi olarak PC sohbet karşımıza çıkar. Bu noktada, bu tür bilgisayar üzerinden gerek uygulamalarla herek ise internet siteleriyle birlikte sohbet imkanını sizlere sunar. Fakat bilgisayarınızın yanınızda olması ve internet bağlantısının bulunması gereklidir. Dizüstü bilgisayarlarda mikrofon ve kamera imkanları, genellikle sorun olmaz. Fakat masaüstü diye tabir edilen bilgisayar türünde, dahili mikrofon ve kamera bulunmadığı için harici olarak bu ekipmanları elde etmek gerekebilir. Aksi taktirde, sesli veya görüntülü sohbet etme şansını kaçırmış olursunuz. Bu tarz sohbetlere ilginiz varsa, kesinlikle mobil bir cihaz üstünden ya da dizüstü bir bilgisayar üstünden sohbet etmenizi tavsiye ediyoruz.

Resimli Sohbet

Genellikle birbiriyle yazışarak konuşan insanların tercihi olarak resimli sohbet dikkat çeker. Genellikle bu sohbet türünü, özgüven eksikliği yaşayan, kendine güven konusunda eksiklikleri bulunan, sesli ya da görüntülü sohbetten çekinen veya güvenlik endişesi duyan ve sesli ve görüntülü sohbet ederken kendilerini rahat hissedemeyen insanlar tercih eder. Bu anlamda insanlar, görüntüden alınmayan samimiyet ve iyi iletişimin ve sesli sohbet esnasında alınan tonlama farklılıklarının yarattığı dezavantajları ortadan kaldırmak için birbirleriyle resimler veya fotoğraflar üzerinden iletişim kurarlar. Bu sayede yazışarak yapılan sohbet esnasında, karşı tarafa duygu ve düşünceler daha iyi aktarılmış olur. Böyle bir sohbet, daha keyifli, daha samimi ve daha kaliteli olacaktır.

Chat Sohbet

Bu tarz sohbette insanlar genellikle yazışarak chat sohbet ederler. Görüntüsünü ya da sesini gizlemek isteyen, bu konuda farklı sebepleri olan insanlar, sohbet muhabbet etmek için bu çeşit sohbeti sıklıkla kullanır. Burada sohbet etmek isteyen insanlar genelde kişiliklerinin anonim kalmasını istedikleri için tercih ederler. Fakat bazı dezavantajları da vardır. İnsanlar birbirileriyle iletişim kurarken sadece sözcüklerin gücünden yararlanmazlar. Sözcüklerle beraber, beden dili, jest ve mimiklerde devreye girer. Hatta ve hatta ses tonu bile iletişim için çok önemli bir unsurdur. Bu tarz sohbette, bu unsurların hiçbiri bulunmadığı için iletişim sadece sözcüklerin gücüyle yapılır. Kullanıcıları tarafından keyif alınsa da teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, bu tarz sohbetler artık pek kalmamıştır.

Dünyada Sohbet

İnsanlık var olduğundan bu yana dünyada sohbet hiçbir zaman bitmeyen bir iletişim yolu olarak karşımıza çıkar. İnternetin bulunmadığı zamanlarda, insanlar farklı ülkelerden kendilerine mektup arkadaşı edinirlerdi. Bu anlamda dünyayı ve farklı kültürleri tanımak için bu yola başvururlardı. Modern ve küreselleşen dünyada, internetin de gelişmesiyle birlikte sohbet amaçlı çeşitli internet siteleri kurulmuştur. Kağıt ve kalemin bittiği devirlerde, klavyeler birer sohbet dili olmuştur. Fakat daha sonra teknolojinin görüntülü ve sesli sohbete izin vermesiyle birlikte, klavye yerini kamera ve mikrofona bırakmıştır. Bu anlamda sohbet etmek ve dünyayı tanımak için bu tarz sohbet odalarını tercih edebilirsiniz.

Güney Amerika Sohbet

Dünyanın en eğlenceli bölgelerinden biri olan Güney Amerika sohbet anlamında çok eğlenebileceğiniz insanları içerisinde barındırır. Eski İspanyol ve Portekiz kültürleriyle harmanlanan antik halkaların da içerisinde bulunduğu Güney Amerika gerek doğal güzellikleri gerek ise eğlence anlayışıyla herkesi büyüleyen nadir bölgelerdendir. Buranın insanı genel olarak eğlenceye düşkün, dansı seven ve sohbeti seven insanlardır. İnsanların genellikle İngilizceye pek hakim olmayışı dolayısıyla iletişim kurmakta biraz zorluk yaşasanız da sohbet keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Ayrıca, İspanyolca ya da Portekizce örenmek istiyorsanız ya da geliştirmek istiyorsanız bu insanların bulunduğu sohbet odaları tam size göredir.

Afrika Sohbet

Afrika, dünyada gelişmişlik düzeyi olarak en aşağı ülkeleri içerisinde barındırsa da Afrika sohbet ile çok keyifli deneyimler yaşamanız mümkündür. Ülkeden ülkeye çok farklı kültür ve dil özellikleri bulunan bu kıtadaki inşalar, samimi ve içtenlikleriyle dikkat çeker. Bu anlamda özellikle kuzey Afrika bölgesinde bulunan Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır gibi ülkeler Arap ülkeleridir. Bu bölgede bulunan Arap kökenli insanlarla sohbet etmek istiyorsanız bu tarz sohbet odalarına katılabilirsiniz. Ayrıca Afrika’nın büyük bir çoğunluğu eski İngiliz kolonileri olduğu için, İngilizce ile bu insanlarla kontak kurmakta çok kolay olacaktır. Safari ve Afrika kültürüyle ilgili bir şeyler arıyorsanız doğru adreste bulunuyorsunuz.

Avrupa Sohbet

Dünya medeniyetinin beşiği olarak kabul gören bölgedeki insanlarla sohbet etmek için Avrupa sohbet sitelerine üye olabilirsiniz. Bu anlamda birçok farklı kültürden insanla sohbet etme şansına erişebilirsiniz. Özellikle Avrupa gezilerinden önce birkaç arkadaş edinmek istiyorsanız ya da kültür ve

ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsanız, bu sohbet sitelerinde bulunan insanlarla sohbet edebilirsiniz. Avrupa ülkelerinde, bütün dünyada olduğu gibi İngilizce, yabancı dil olarak çok yaygındır. Bu noktada, insanlarla muhabbet ederken zorlanmanız çok olası değildir. Ayrıca Rusça, İtalyanca, Lehçe, Felemenkçe ve Almanca gibi dilleri de öğreniyor ya da bu dillere ilgi duyuyorsanız, bu bölgeden insanlarla muhabbet ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Kuzey Amerika Sohbet

Özellikle Hollywood tarzını arayan ve o kültürü merak edenler insanlar Kuzey Amerika Sohbet odalarını tercih ederler. Bu konuda ABD ülkesinde bulunan insanlarla sohbet etmek mümkündür. Fakat şu unutulmamalıdır ki ABD federatif ve çok uluslu bir ülkedir. Bu yüzden genel olarak çok kültürlü yapısı nedeniyle farklı insanlarla karşılaşmanız olasıdır. İspanyollardan tutun İtalyanlara, İtalyanlardan Afro-Amerikalılara kadar birçok ulustan insan bulunur. Doğal olarak bu insanların konuştukları dil İngilizce olsa da kültürleri ve yaşam biçimleri farklılıklar gösterecektir. Bu durum da sohbet kalitesini, aradaki iletişimi ve sohbet adabını etkileyen unsurların başında yer alır. Bu yüzden bu tarz sohbet odalarına girerken farklı insanlarla karşılaşacağını bilerek hareket etmek gerekir.

Doğu Avrupa Sohbet

Avrupa’nın Asya’ya yakın yakasında bulunan ve soğukkanlılarıyla bilinin insanlar sohbet etmek için Doğu Avrupa Sohbet odalarına katılmanız gerekir. Bu insanlar dışarıdan çok soğuk gözükseler de aslında bu insanlarla farklı yaşam biçimleriyle keyifli bir sohbet şansını yakalayabilirsiniz. Bu anlamda gerek Polonya gerek Rusya Gerek Romanya gerekse Ukrayna insanlarıyla iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada Doğu Avrupa ülkelerindeki insanların geneli İngilizceye pek hakim değildir. Bu durumda o ülkelerin kullandığı dillere de hakim olmak, iletişim kalitesi açısından önem teşkil eder. Bu yüzden bunlara dikkat ederek bu insanlara yaklaşmak daha keyifli sohbetin anahtarıdır. Fakat unutulmamalıdır ki Doğu Avrupa insanı samimiyet kurana dek size soğuk davranabilir. Bunu gözeterek kuracağınız iletişim, sağlıklı bir sohbet sürecini beraberinde getirecektir.

Asya Sohbet

Asya farklı ama benzer kültürlere ev sahipliği yapan, eşsiz güzellikleri ve farklı ülkeleriyle Asya Sohbet için en uygun insanların bulunduğu yerlerdir. Asya kökenli insanlar özellikle ABD’de yoğunlukta olsa da ana vatanlarından insanlarla iletişim kurmak, oranın kültürüne hakim olmanın ilk anahtarıdır. Japonya’dan Şintoizm kökenli kültürü, dünyanın en eski medeniyeti Çin’den farklı yaşam felsefelerini ya da tropikal alanlarıyla Güney Asya kültürünü bu sayede tanıma fırsatına erişebilirsiniz.

Bütün bunların dışında özellikle Orta Asya’da bulunan Türkî Cumhuriyetlerdeki soydaşlarımızla da keyifli bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda Türkçeyle bile sohbet etme imkanına sahipsiniz. Çünkü bu ülkelerin konuştuğu diller Türkçenin şiveleri olduğundan ötürü, Türkiye Türkçesiyle çok yakın özellikler gösterir. Bu durum da iletişim de kolaylığı getirir.

Uzak Doğu Sohbet

Asya’nın en doğusunda yer alan ülkeleri içeresindeki kültürler dünyadaki en farklı yaşam stillerine ev sahipliği yaptığı için Uzak Doğu Sohbet etmek isteyenlerle sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu noktada, özellikle Çin, Japonya ve Kore ülkeleri ilgi çeken ülkeler konumunda. Budizm, Şintoizm, Konfüçyüsçülük ve Taoizm gibi felsefelere ev sahipliği yapan Uzak Doğu, ürettiği farklı yaşam stilleri ve kültürlerle biliniyor. Özellikle yemek konularına ilgili ve felsefe seven biriyseniz, bu tarz sohbet odalarına katılmak sizin için bir hayli keyifli olabilir. Bu noktada, Uzak Doğu sadece bu üç ülke değil beraberinde, Vietnam, Kamboçya, Tayvan, Tayland ve Filipinler gibi ülkeleri de kapsayan çok geniş bir kültür havzasına sahiptir.

Avustralya Sohbet

Avustralya, dünyanın saklı cennetlerini içeresinde barındıran efsanevi bir ülke olduğu için insanlar arasında sıklıkla, Avustralya sohbet konusu tercih edilmektedir. Türk edebiyatının özellikle bohem dönemlerinde, şairler Avustralya’ya göç etmenin hayalini kurmuşlardır. Efsanevi olmasının yanı sıra yerel halk kültürünü ve İngiliz kültürünü barındırır. Bu noktada, ülkenin dilinin İngilizce olması, sohbet esnasında işinize çok yaracak bir husustur. Ayrıca Avustralya farklı milletlerden farklı kültürlerin harmanlanması sonucu kozmopolit bir yapıya bürünürmüştür. Bu durum da sohbet esnasında çok farklı kültürleri tanımanız için faydalı olacaktır. Fakat bu noktada dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü bu ülkelerin insanları her ne kadar sıcak kanlı olsalar da kültürel olarak hassaslardır.

Ülkelere Göre Sohbet

Farklı kültürdeki insanlarla tanışmak için en iyi yol olan ülkelere göre sohbet, genellikle farklı sohbetler arayan insanların tercihleri arasındadır. Bu anlamda, dünyada farklı kıtalarda bulunan insanlar, farklı şekillerde iletişim kurarlar. Dilin ve sohbetin değişmesindeki en önemli etkenlerden birisi de kültürdür. Bu noktada farklı kültürlerden insanlar, farklı sohbet konuları anlamına gelir.

Bunların haricinde genelde böyle sohbet odalarını tercih eden insanlar, aynı zamanda yabancı dillerini geliştirmek içinde bu yolu izlerler. Hem yeni insanlarla tanışmak hem öğrendiği yabancı dili, ana dili o dil olan biriyle konuşarak geliştirmek hem de farklı kültürlere aşina olmak adına, bu tarz sohbet odaları çok verimlidir. Fakat dediğimiz üzere, yabancı dille sohbet için uygun ortamlar olduğundan ötürü, az da olsa kendinizi yabancı dilde ifade etmeniz gerekecektir.

Arabistan Sohbet

Özellikle dini ve İslami bir sohbet arayan insanların ortak tercihi Arabistan sohbet konuları olur. Bu noktada özellikle Arap yarımadası ülkelerinden birçok farklı insanla tanışmak ve Arap kültür-coğrafyası hakkında muhabbet etmek istiyorsanız, bu tarzdaki sohbet odalarına katılabilir ya da bu konuda hizmet sunan internet sitelerine üye olabilirsiniz.

Arabistan, kutsal toprakları içerisinde barındıran kutsal ve mistik bir bölgedir. Bu anlamda uluslar Arap kökenli olsalar da her ülkedeki kültür farklıdır. Bu kültürel farklılığa sohbet esnasında dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü bir Arap ülkesinde adaba aykırı olmayan bir şey, diğerinde adaba aykırı olabilir. Bu noktada karşınızdaki insanı iyice tanımadan samimi sohbetten kaçınmalı ve kültürü hakkında yorum yapmamalısınız.

Ukrayna Sohbet

Özellikle Türkiye’ye yakınlığıyla bilinen Karadeniz kıyısına sahip Doğu Avrupa ülkelerinde bayan arkadaş arayışı için Ukrayna sohbet tercih edilmektedir. Bilindiği üzere Ukrayna insanı, soğuk görüntüsünün ardında, sıcak ve samimi bir kişilik saklar. Bu anlamda sohbet etmek istediğiniz Ukraynalı biri hakkında önyargıda bulunmamak önemlidir. Konuştukça samimiyetleri artan ve kendisini de o oranla sizlere açan insanlar olarak bilinirler. Özellikle ülkedeki eğlence anlayışından ötürü, eğlenceli bir kişiliğe sahiplerdir. Bu anlamda Ukraynalı bir bayan arkadaş edinmek, hayatınızın daha eğlenceli olması için yeterli olacaktır. Ayrıca Ukrayna, kültür olarak da Osmanlı döneminde Türklerle büyük benzerlikler gösterir. Bu nedenle çok farklı bir kültürle de karşılaşmayacaksınız. Bu dezavantajlı gibi görünse de samimiyet ve içtenlik arayanlar için çok önemlidir.

Rusya Sohbet

Tarihten bu yana komşumuz olan bir ülkenin insanlarıyla sohbet için Rusya sohbet odalarını kullanmak mümkündür. Bu anlamda Doğu Avrupa denilince ilk ülke olarak karşımıza çıkar. Türkler olarak Rus kültürüne ve insanlarına karşı ilgili olduğumuz ve misafirperverliğimizle biliniyoruz. Bu noktada, sohbet odalarında, Rus arkadaşlar edinmek ve onlarla sohbet edip Türk kibarlığını göstermek istiyorsanız, bu odalar tam size göre.

Rusların da bizler gibi Türkiye’ye ilgisi bilinen bir gerçek. Antalya gibi tatil bölgelerine her yıl milyonlarca Rus turist geliyor. Bu anlamda Rusların bu ilgisine seviyeli ve samimi bir sohbetle cevap vermek, farklı kültürlerle etkileşim için faydalı olacaktır. Ayrıca Rusça konuşmak isteyen ve öğrenmek isteyenlerin de tercih edebileceği odalardır.

Polonya Sohbet

Polonya geçmişten bu yana Osmanlı Devleti ile ilişki içinde olmuş bir devlet olması hasebiyle Polonya sohbet esnasında kültürümüzden izler görmek mümkündür. Bu anlamda farklı insanlarla sohbet etmek istiyorsanız bu ülkeye ait sohbet odalarına katılabilirsiniz. Eski Lehistan savaşçı kimlikleriyle bilinen bir halkı bünyesinde barındırıyordu. Bu nedenle agresif bir kişiliğe sahip ve soğuk insanlardan oluşan halkıyla iletişimin başında biraz zorlanabilirsiniz. İngilizce bilememeleri de iletişiminiz açısından sorun yaratacak bir diğer husustur. Fakat Rusçaya aşinalığınız varsa, Lehçeyi kolay anlamanız mümkün. Bu durum da iletişimi sizin adınıza daha keyifli hale getirecektir.

Filipinler Sohbet

Filipinler, Tayvan’ın altında bulunan bir ada ülkesi olması dolayısı ve eski ABD ilişkileri sebebiyle Filipinler sohbet esnasında İngilizce konuşmanız gereken bir ülkedir. Geçmişte Amerika Birleşik Devletleri kolonisi olması dolayısıyla, günümüzde bile devletin ikinci resmi dili İngilizcedir. Halkın tümü İngilizce bilmektedir. Bu yüzden sohbet esnasında, İngilizceniz yeterince iyiyse, hiçbir problem yaşamazsınız. Ayrıca buranın halkı, pasifiğin o sıcak denizleri gibi samimi ve içten olmalarıyla bilinirler. Bu noktada, sizlere önyargısız davranacak ve kaliteli bir sohbetin kapılarını sizler için aralayacaklardır. Sizler de onların samimiyetini suistimal etmeden uyum sağlarsanız daha keyifli bir sohbet süreci geçirebilirsiniz.

Tayvan Sohbet

Tayvan diğer bir adıyla Çin Cumhuriyeti neredeyse hiçbir devlet tarafından resmi olarak tanımayan ülkeyi merak ediyorsanız Tayvan sohbet sitelerine kaydolabilirsiniz. Özellikle teknolojiyle aranız iyiyse, buradaki insanlarla bu konularda çok rahatlıkla konuşabilirsiniz. Dünya bilişim teknolojilerinin merkezi olarak kabul edilen ülkede, birçok vatandaş bu konudan haberdardır. Ada ülkesi olmasıyla harika bir de doğaya sahiptir. Ülke güzellikleri, kültürü ve tarihi hakkında merak ettikleriniz varsa, sohbet odasına katılarak bir Tayvan vatandaşıyla sohbetin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu insanlar, sohbet esnasında mesafelerini korumasıyla bilinirler fakat zaman geçtikçe alışacaklardır. Bu nedenle sohbet etmeden önce, onların mesafeli duruşu sebebiyle, önyargı oluşturmamalısınız.

Kıbrıs Sohbet

Türk insanıyla sohbet etmek isteyen fakat yenilik arayanların tercihi olan Kıbrıs sohbet, özellikle adanın ilgi çekiciliğiyle birlikte doğru orantılı bir artış göstermiştir. Bu anlamda, Türk insanıyla Türkçe iletişim kurup muhabbet etmek isteyen fakat bunu Türkiye içinde yapmak istemeyen ve sıkılan insanlar, kültür ve dil olarak bizlere büyük oranda benzeyen Kıbrıs’ı tercih ederler. Bu anlamda ada insanı Türk olduğu kadar Rum, Rum olduğu kadar Türk’tür. Yüzyıllar boyunca kardeşçe yaşayan ada halkının kültürleri de bir hayli kaynaşmıştır. Bu yüzdedir ki Türkiye ile farklı kültürlere sahiptir. Bu yüzden de eğlence anlayışları son derece keyifli, Akdeniz insanı olmaları sebebiyle sıcak ve samimi ayrıca çok dürüst insanlardır. Onlarla sohbet ederken objektif, şeffaf ve samimi olmanız daha keyifli bir sohbetin anahtarını sizlere verecektir.

Gürcistan Sohbet

Türkiye’nin komşularından olan Gürcistan hakkında bilgi almak ve Gürcü insanlarla tanışmak için Gürcistan sohbet konuları sıkça tercih ediliyor. Özellikle son yıllarda, Batum’a giden insanlar tarafından eğlence anlayışının beğenilmesiyle birlikte bu talep artmıştır. Batum, doğal ve tarihi güzelliklerinden ziyade, eğlence kültürüyle bilinir. Hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Batum’a sadece kimlik kartlarıyla giriş yapabilmektedir. Bu yüzden oradan tanıştığınız ve arkadaş olduğunuz insanlarla daha yakinen bir ilişki kurmak istiyorsanız, bu çok kolaydır. Sadece kimlik kartınızla giriş-çıkış yaparak iletişiminizi artırabilirsiniz.

Bulgaristan Sohbet

Bulgaristan, tarihi olarak Türklerle ilişkisiyle bilinen ve geniş bir kültüre sahip bir ülke olduğundan ötürü insanlar, Bulgaristan sohbet konulu konuşmaları tercih ediyorlar. Özellikle Bulgaristan’dan belirli sebeplerden ötürü göç eden insanlar, eski vatanlarının kültürünü ve dilini öğrenmek istiyorlar. Bu anlamda Bulgar bir arkadaş edinmenin en kolay yolu olarak da sohbet odaları karşılarına çıkıyor. Bu sohbet odalarının bulunduğu sitelere üye olarak Bulgar bir arkadaş edinip konuşmaya başlıyorlar. Bu durum, onlar adına hem kültürlerine aşina olmak hem de Bulgarca öğrenmek için müthiş bir şans oluyor. Ayrıca, Bulgaristan Sofya’ya gidip eğlenmek isteyen ve orada rehberlik edecek bir arkadaş bulmak isteyen insanların da tercihleri bu sohbet odalarından yana oluyor.

İran Sohbet

İran, geniş tarihi kültürü ve içerisinde yaşayan 30 milyon Türk ile İran Sohbet konularının revaçta olmasını sağlıyor. Bu anlamda geniş bir kültüre sahip olan İran, Türkiye’ye karşı her ne kadar yabancı olsa da içerisindeki 30 milyon Türk ile kültürel olarak bağlı iki ülkedir. Ayrıca Türk olmayan Fars olan İran halkı da Türkiye’ye karşı besledikleri sempatiyle bilinirler. Türkiye’deki eğlence anlayışı ve kültürel değerlere meraklı birçok İranlı vardır. Onlarla tanışıp, birlikte Türkiye’nin güzelliklerini tatmak istiyorsanız, bu sohbet odaları sizin için çok doğru adrestir. Birçok noktada, İran’da gezilip görülebilecek yerlere ev sahipliği yapan tarihi bir ülke olduğundan sizler de İranlı arkadaşınızın rehberliğinde, İran’ı gezip görebilirsiniz.

Yunanistan Sohbet

Yunanistan, Türkiye ile geçmişten bu yana siyasi olarak çekişmeli olsa da insanları arasındaki güçlü bağ sayesinde, Türkiye’de sıkça Yunanistan Sohbet hususu tercih edilir. Yunanistan tam bir Akdeniz ülkesi olması dolayısıyla aslında bizim Ege ve Akdeniz bölgelerinin kültürüyle büyük oranda benzerlik gösterir. Bu anlamda insan olarak samimi, sıcak ve eğlenceli insanlardır. İletişim esnasında hemen sıcak bir ilişki kurabileceğiniz insanlar olarak bilinirler. Ayrıca adalardaki eğlence turistlik mekanlar bir hayli kalitelidir. Bu noktada, tanıştığınız Yunan sohbet arkadaşınızın rehberliğinde, bir adalar gezisi sizlere büyük keyif verebilir. Bütün bunların dışında dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Siyasi gerilimler sebebiyle biz Türkler gibi Yunanlıların da hassas olduğunu bilmek ve ona göre iletişim kurmak daha olumlu bir sohbet süreci geçirmenizi sağlar.

Bakü Sohbet

Azerbaycan denince aklan gelen ilk şehirlerden birisinde sohbetin keyfini yaşamak için Bakü sohbet sitelerine kaydolabilirsiniz. Bu anlamda dil hususunda ve kültür hususunda herhangi bir yabancılık çekmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca sohbet odalarından tanıştığınız Bakülü insanlarla, gerçek hayatta buluşmak isterseniz de iki ülke arasında vize olmadığı için, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte bu avantajlarıyla birlikte keyifli bir sohbete merhaba demelisiniz.

Azerbaycan siyasi olarak da kültürel olarak da bizlere çok yakın olan bir ülkedir. Bu anlamda Azerbaycan halkıyla iletişim kurarken, samimi, içten ve şeffaf olabilişiniz. Çünkü sizi anlayacak ve ona göre davranacaktır. Türkiye insanıyla nasıl iletişim kurmanız gerekiyorsa, Azerbaycan halkıyla da öyle iletişim kurabilirsiniz.

Sohbet Kültürü

Sohbet insanlık var olduğundan bu yana, kültürel değerler içinde sohbet kültürü başlığı altında bulunur. Bu kültür özellikle Anadolu Türklüğünde yaygın olarak gelişmiştir. Bütün bunların dışında, dünyanın farklı bölgelerinde de sohbet anlamında farklı toplantılar ve kültürel etkinlikler tarih boyunca yapılagelmiştir. Çünkü insan sosyal bir varlık olarak dikkat çeker ve her canlı gibi iletişim kurar. Yalnız yaşamaya alışkın olmayan insan sevinçlerini ve dertlerini paylaşmak için bir sohbet arkadaşı bulmak zorundadır. Sadece kişisel olarak değil, toplumsal olarak da bazı konuların çözümü için iletişim ve muhabbet kurulmalıdır. Örneğin Anadolu’da kurulan Ahi Teşkilatı, akşamları Dergah adı verdikleri bölümlerde toplanır ve sorunlarını konuşurlardır. Karşılıklı olarak fikir alış-verişi sayesinde birçok problem çözülür, insanlar arasındaki dostluklar pekişirdi.

Sohbet Adabı

İletişim içinde belirli kurallar vardır ve bu kurallara sohbet adabı denir. Bu kurallar sağlıklı bir iletişim için ilk adım olarak dikkat çeker. Sağlıklı iletişim için gereken bu kurallara uyulduğu taktirde, karşınızdaki kişi veya kişileri daha iyi anlar ve kendinizi daha iyi ifade etme şansı yakalarsınız. Fakat bu kurallara riayet edilmediği taktirde, yanlış anlaşılmalar, söz kesilmesi ve bilumum iletişim problemleri doğabilir.

Sohbet esnasında gereksiz sorulardan ve konuşmalardan kaçınmalısınız. Aranızdaki samimiyet derecesine bağlı olarak hangi konuların gereksiz olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin, yeni tanıştığınız bir insanla özel hayatınızı direkt olarak paylaşmak yanlış olacaktır. Bunun gibi aceleci davranmak yerine, aranızdaki muhabbettin oturmasını beklemelisiniz. Oturan muhabbetle birlikte, daha keyifli bir sohbetin kapılarını arayabilirsiniz.

SOHBET NEDİR  Anadolu’da Sohbet Kültürü

Ülkemiz ve milletimiz nazarında, kültürel değerlere bakıldığı zaman soyut kültürel değerlerden en önemlilerinden birisi sohbet olduğundan dolayı Anadolu’da sohbet kültürü konusu çok önemlidir. Kadim bir kültürün insanları arasındaki sevginin, saygının, dostluğun ve kardeşliğin gelişmesinde ve korunmasında sohbetin yeri çok ayrıdır. Anadolu’nun her bir köşesinde, insanlar arasındaki muhabbeti artırmak için, sohbet konulu etkinlikler düzenlenir. Bunlar, Urfa’da sıra geceleri, Çankırı’da yâran sohbetleri, Konya’da sıra yârenleri, Diyarbakır’da velime geceleri, Elâzığ’da kürsü geceleri olarak sıralanabilir. Tüm bu kültürel değerler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yok olma noktasına gelse de hala canlı bir şekilde yaşatan topluluklar vardır.

İşte böyle bir sohbet kültüründen gelen Anadolu, internetin gelişmesiyle birlikte bu kültürü sohbet siteleri ve odaları sayesinde canlı tutmaya çalışmaktadır.

Asya Sohbet Kültürü

Birçok ülke ve bölgenin farklı iletişim kurallarının yanında farklı kültürleri olduğu için Asya sohbet kültürü konusuna göz atmakta fayda vardır. Asya, diğer bölgelerinden ayrılan ve gerçekten otantik sayılabilecek bir kültüre ev sahipliği yapar. Bu anlamda farklı davranışlar sergilemek, Asya ülkelerinde ayıp olarak karşılanabilir. Bu yüzden sohbet ederken bazı kurallara riayet etmek önemlidir. Örneğin Malezya ve Tayland bölgelerinde, konuşurken bir insanın kafasına veya ensesine dokunmak kaba bir davranış olarak kabul edilir. Oysaki Türkler için bu durum gayet sevecen bir tavır olarak bilinir. Özellikle Budizm’in yaygın olduğu ülkelerde, Budizm’in insan ruhunun oturduğu bölgenin insan vücudunda baş kısmı olduğu inancından ötürü, bu konuda çok hassas olabiliyorlar. Bu noktada başta da dediğimiz gibi, her bölgenin kültürüne hakim olarak iletişim kurmak sizlerin daha sağlıklı bir sohbet sürecini gerçekleştirmenizi sağlar.

Avrupa Sohbet Kültürü

Dünya’da farklı adap kurallarının olduğu konularda birisi de Avrupa sohbet kültürüdür. Sohbet odaları ve siteleri haricinde, birebir sohbet etme şansı yakaladığınız bir Avrupalı sizi tanımıyorsa, bunu adaba aykırı bir hareket olarak tanımlar. Özellikle Avrupalı insanlarla iletişim kurmadan evvel, kendinizi tanıtmalı ve onun sizi tanımasına izin vermelisiniz. Aceleci tavırlar, sizlerin karşınızdaki kişiyle olan bağınıza zarar verecektir. Avrupa’daki her ülkenin kendine has farklı kuralları vardır. Bütün bunlara dikkat ederek hareket etmek önemlidir. Örneğin, Rusya’da iletişimdeki insana herhangi bir şey verirken, bunun tek sayılı olmasına dikkat etmelisiniz. Bir başka örnekse, Fransa, Almanya ve Belçika gibi Orta Avrupa ülkelerinde, bağırmanın iletişim adabına ters olduğu düşüncesidir. Bu ülkeden insanlarla konuşurken ses tonunuzu ayarlamanız sizler için daha iyi olacaktır.

Güney Amerika Sohbet Kültürü

Güney Amerika, festivalleriyle bilinen Güney Amerika sohbet kültürüne sahip bir bölge olma özelliğiyle dikkat çeker. Bir noktada festivallerle birlikte, eğlenceli insanlar ve renkli kişiliklerin bulunduğu alanlardır. Bu yüzden konuşurken heyecanlı, dinamik ve renkli insanlarla karşılaşmanız olasıdır. Bu noktada sizlerin de onlara ayak uydurarak enerjik davranması, aranızdaki bağın daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Ayrıca dans ve müzik denince akla, Latin Amerika’nın gelmesi de sizlere geniş bir sohbet konusu bile sunabilir. Bu anlamda, Latin Amerikalı biriyle sohbet etme şansı yakalamadan evvel, dans ve müzik kültürüne aşina olmanız sizin adınıza daha faydalı olacaktır. Bir diğer husus se futbol kültürüdür. Ülkemizde de futbol bir hayli çok sevilen bir spor olmasıyla dikkat çeker. Bu noktada, Güney Amerika ve Türkiye benzerlikler gösterir. Bu sebeple ilki bölge arasındaki sohbet kültürleri de benzerlik gösterir.

Kuzey Amerika Sohbet Kültürü

Özellikle tüketim toplumların ağır bastığı ülkeleri içeresinde barındıran Kuzey Amerika sohbet kültürü açısından zayıf bir bölge olarak dikkat çeker. Toplumun tüketim faaliyetlerini artırması beraberinde insanlar arasında bireyselleşmeyi getirir. Bu noktayla birlikte insanlar sosyalleşmeden uzak, kendi halinde yaşayan ve iletişime kapanık bir hale gelebilirler. Bu insanların birçoğu, sosyalleşmek adına sohbet siteleri ya da sohbet odalarına katılabilirler. Bu yüzden onlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmeniz, bu insanlarla iletişim kurarken zorlanmamanızı sağlayacaktır. Ayrıca Amerika kültürüne hakimiyet de karşınızdaki insanla konuşabileceğiniz birçok farklı konuyu beraberinde getirir.

Uzak Doğu Sohbet Kültürü

Farklı inanışlara ev sahipliği yapan bu bölgede, Uzak Doğu Sohbet Kültürü önem arz eden bir konudur. Özellikle Kore, Japonya ve Çin, iletişim kurarken karşısındaki insana gösterdikleri saygıyla bilinirler. Bu noktada mesafeli, resmi ve ciddi olmak bu bölge insanına yaklaşırken olmazsa olmazlardandır. Fakat her ne kadar ciddi, resmi ve mesafeli olsalar da dünyada eğlence mekanlarının fazlalıyla bilinen Hong Kong gibi şehirlere de ev sahipliği yaparlar. Bu noktada eğlenmesini bilen ilginç ve egzotik bir iletişim kültürüne sahiptirler. Siyahın ve beyazın uyumu gibi resmiyeti ve eğlenceyi harmanlayarak bir kültür oluşturmuşlardır. Fakat her ne kadar resmi olamasalar da sizinle zaman geçirdikçe samimiyetleri artacaktır.

Ukrayna Sohbet Kültürü

Ukrayna, Doğu Avrupa ülkeleri içeresinde neşeli fakat bir o kadar da soğuk insanların olduğu Ukrayna sohbet kültürünü barındıran bir ülkedir. Bu konuda, özellikle Ukrayna erkekleri, alkole düşkün, soğuk ve ciddidir. Onlara yaklaşırken bu noktaları dikkate almakta fayda vardır. Ayrıca biraz agresif yapıları ve kavgacı tutumları onların çabuk sinirlenmelerini sağlar. BU nedenle de Ukraynalı biriyle iletişim kurarken saygı ve iletişim kurallarına dikkat etmek önemlidir. Dikkat etmediğiniz taktirde, bir çatışma ya da iletişim problemi yaşanabilir. Böyle olaylara mahal vermemek adına dikkatli olmakta fayda vardır. Her ne kadar soğuk ve agresif olsalar da özellikle alkol kültürünün etkisiyle gayet ehlikeyif insanlardır. Bu anlamda eğlenceli ve sıcak sohbet kültürüne de aşinalardır.

Rusya Sohbet Kültürü

Rusya tıpkı Ukrayna gibi ciddi fakat bir o kadar sıcak bir Rusya sohbet kültürünü içeresinde barındıran bir ülkedir. Geniş topraklara sahip olması, siyasi tarihinde birçok ülkeyle ikili ilişkileri ayrıca günümüzde federasyon olmasıyla birlikte kozmopolit bir yapıya sahiptir. Klasik Rus kültüründen ziyade, birçok farklı kültürün birlikte yarattığı bir harmoni eşliğinde, sohbet kültürünü oluşturmuştur. Bu noktada, sohbet ederken çok farklı kişilik ve karakterde insanla karşılaşmanız olasıdır. Bunu engellemenin bir yolu yoktur. Bu yüzden Rusya vatandaşı biriyle konuşmadan evvel onun nereli olduğunu bilmeniz, onunla daha rahat konuşabilmeniz için ilk adımdır. Daha sonra iletişim süreci çorap söküğü gibi ilerleyecektir.

İran Sohbet Kültürü

İran bilindiği üzere İslami bir ülke olması dolasıyla dini bir İran sohbet kültürü hususuna ev sahipliği yapar. Erkekler ve kadınlar arasındaki iletişim bir hayli zayıftır. Bunun en büyük sebebi olarak şeriat yönetimidir. Bu noktada kadınlar daha içine kapanık ve toplumdan soyutlanmış olsa da son yıllarda yapılan reformlarla birlikte kadınların da toplum içindeki konumu yükselmiştir. Bu yükselmeyle birlikte, İran kadını da sohbet kültürü içeresinde kendine yer bulmuştur. Fakat hale geçmiş kültür sindirmiş insanlar olduğu için özellikle İranlı kadınlarla sohbet esnasında ciddiyet ve mesafeyi korumalı ve direkt olarak iletişim kurmamalısınız. Önce ölçüp biçip tartıp hareket etmek, daha sağlıklı bir iletişim için en gerekli noktadır.

Azerbaycan Sohbet Kültürü

Azerbaycan tıpkı Anadolu gibi Azerbaycan sohbet kültürü konusunda bir hayli gelişmiştir. Bu anlamda tıpkı Anadolu’da olduğu gibi, yöreden yöreye değişen toplantılarıyla bilinirler. Bu toplantılarda, insanlar dostluklarını, arkadaşlıklarını, sevgilerini ve saygılarını geliştirirler. Bütün bunların yanında farklı problemlere çözümler bulur farklı konularda bilgi sahibi olurlar. Bu anlamda Türk kültürleri içerisinde sohbet kültürü bakımından en gelişmiş ülkelerden birisi Azerbaycan’dır.

Bu noktada Azerbaycan’da özellikle aşıklık geleneğine bağlı olarak yürütülen saz eşliğindeki aşık toplantıları dikkat çeker. Geçmişten gelen kadim sohbet kültürü, internetin gelişmesiyle birlikte farklı sohbet amaçlı internet sitelerine evrilmiştir. Bu noktada Azerbaycanlı biriyle sohbet ederken, sıcak ve samimi bir sohbetle karşılaşabilirsiniz. Kültürel bağlardan ziyade, bu durum onların tipik özellikleridir.

Konularına Göre Sohbet Çeşitleri

Birçok noktada farklılık gösteren konularına göre sohbet çeşitleri vardır. Bu anlamda, farklı konularda konuşmak için bu konuları kapsayan sohbet odalarına katılmak gerekir. Bunlar her telden konular olabilir. Edebi konular, cinsel konular, psikolojik konular ve dini konular olmak üzere sıralansa da aslında bunlardan daha geniştir. Tabii ki bunlar üst grupları oluşturur. Bu konuların altında farklı konularda sıklıkla sohbet odalarında konuşulur. Örneğin, psikolojik sohbetlerin içinde terapi için sohbet konuları da konuşulur ya da edebi sohbetlerin içinde şiir konuları da konuşulur. Bu gibi farklılaşma ve çeşitlenmeler olabilir. Size hangi konu uygunsa buna göre bir tercih yapmak sizin adınıza daha doğru bir hareket olacaktır. Böylece yaptığınız sohbetten daha fazla keyif alacaksınız.

Psikolojik Sohbet

İnsanlar bazı durumlarda bunalıma girerler ve psikolojik sohbet etmeleri gerekir. Bunu yaparken ana amaç rahatlamaktır. Genellikle yaşamın getirdiği bazı problemlerden dolayı, insanlar bu tarz problemlerle karşı karşıya kalırlar. İşte böyle bir durumda, farklı insanların desteğine ihtiyaç duyulabilir. Bu ihtiyaçla birlikte bir rahatlama bir terapi gibi muhabbete de ihtiyaç duyulur. Bu noktada devreye çeşitli sohbet odaları veya internet siteleri girer. Bunun için ilk olarak probleminizi açmaya karar vermelisiniz. Daha sonra gireceğiniz bir sohbet odasında kendinize farklı dert ortakları bularak birbirinizi rahatlatabilirsiniz. Bunun sonucunda gerçekten, psikolojik olarak rahatlamış ve biraz daha huzurlu olabilirsiniz. İnsan sosyal bir varlık olduğundan ötürü, kimseyle herhangi bir şeyini paylaşmaması ciddi zihinsel sorunlara öncelik yapabilir.

Terapi Sohbet

Psikolojik sohbetin bir alt alanı olan terapi sohbet, genelde bir monolog usulü ilerleyen bir süreçtir. Dert odalarında insanlar birbiriyle dertleşirken, birbirilerini tam dikkat dinlerler bu noktada, bir tiyatrocunun tek başına yaptığı bir tirat gibi insanlar da monolog yaparlar. Bu tarz sohbetlerde belirttiğimiz üzere diyalogdan ziyade monolog vardır. Fakat burada da siz monoloğu gerçekleştiren taraf değilseniz iyi bir dinleyici olmanız gereklidir. Karşınızdaki kişinin dertleriyle ilgili gözükmeli ve onu pür dikkat dinlemelisiniz. Şunu unutmamalısınız ki bir gün sizin de terapiye ihtiyacınız olabilir ve biriyle konuşarak rahatlamak istiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, karşınızdaki tarafından ciddiye alınmadığınız için keyfinizi kaçabilir. Bu nedenle bunu düşünerek hareket edip karşınızdakine saygı duymalısınız.

Dini Sohbet

Özellikle Türk toplumu olarak dinimize düşkün bir toplum olduğumuzdan kaynaklı olarak dini sohbet konuları sıklıkla tercih edilirler. Camiye vaaza ya da sohbete gidecek durumu ve imkanı olmayan insanlar sohbet meclislerinde bulunmak adına, dini konulu sohbet odalarına katılıyorlar. BU odalarda, dini bazı problemeler ve soruların çözümleri konuşulur. İnsanlar birebirlerini dinle ilgili bilgilendirirler. Böyle odaları genellikle e-sohbet meclisleri olarak tanımlamak mümkündür.

Bir diğer alanı ise, dini sohbet edebilecek bayan arkadaştır. Haram boyutlarına gelmeden dini yaşantıya önem veren bir kadın ya da erkek arkadaşla tanışmak için de sıklıkla tercih edilir. Helal çerçevede konuşmak ve tanışmak için de insanlar genellikle bu konulu odaları tercih ediyorlar.

SOHBET NEDİR  İslami Sohbet

Tıpkı dini sohbet matıyla çalışan İslami sohbet, ilamla ilgili her nevi bilginin, sorunun ve problemin konuşulduğu muhabbet meclisleridir. Bu muhabbet meclislerinde, İslam konularında ehil insanlar bulunurlar. Birbirleriyle İslam çerçevesinde konuşarak bilgilenirler. Farklı amaçlarla da bu konulu odaları kullanan insanlar vardır. Bu insanların da amaçları kötü değildir. Genellikle İslami çerçevede yaşayan eş adaylarını bulmak adına ya da İslami çerçevede yaşayan arkadaşlar, dostluklar edinmek adına sıklıkla kullanıldığı görülür. İslam dininde, kadın ve erkeğin ilişkileri belirli oranlarda azaltılmıştır. Erkekler ya da kadınlar da helal çerçevede birbirileriyle tanışmak için bu odaları kullanılırlar. Bu nedenlerden ötürü, bu tarz odalara girip-çıkan insanlar, çoğunlukla dini hassasiyetleri bulunan insanlardır.

Cinsel Sohbet

İnsanın doğasında yer alan konuların başında cinsel sohbet konuları gelir. İnsanların yaşam amaçlarından birisi cinselliktir. En önemli içgüdülerin de başında cinsellik yer alır. Toplum olarak bu konuların konuşulmasına sıcak bakmayız. Fakat bu doğal bir süreç olduğundan dolayı, konuşmak gereklidir. Toplumun bu tarz tabu ve normlarından ötürü, cinsel konuları konuşmak isteyen insanlar baskılanırlar. Onlar da anonim olabileceği ya da utanmayacağı platformalar yönelirler. Bu platformların başında da cinsel konulu sohbet odaları veya internet siteleri gelir. Bu tarz odalara girerek, cinsellik hakkında muhabbet edebilirler. İsterlerse anonim olma seçenekleriyle birlikte, gerçek hayata oranla burada insanlar, daha rahat ederler. Bu yüzden de sık sık tercih edilen yerlerdir.

Fantezi Sohbet

Cinsel konuların olmazsa olmazlarından fantezi sohbet konuları, cinsellik seven insanların en çok tercih ettiği konular arasında yerini alıyor. İnsanlar bu noktada, birçok alanda kendilerini keşfetmek ve cinsellikten daha fazla zevk almak adına farklı arayışlar içinde olabiliyor. Bunları da birbirileriyle paylaşarak fantezi dünyalarını genişletmek istiyorlar. İşte bu isteklere cevap veren internet siteleri ve sohbet odaları vardır. İnsanlar gerek karşı cinsle gerek hemcinsleriyle çeşitli cinsel fantezilerini bu odalarda konuşurlar. Bu odaların tercih edilme sebeplerinden birisi de internetin anonimliğinden faydalanmaktadır. Gerçek hayatta insanların utandığı bir konu olan fantezi, bu tarz platformların anonimlik sağlamasıyla birlikte açık açık konuşulabilen bir konu haline gelir.

Flört Sohbet

İnsanlar birbirlerine karşı çekim duyarlar ve bu çekimin ardından flört sohbet etmeye başlarlar. Flört etmek insanın doğasında olan bir durumdur. İnsanlar gelecekte birlikte olacakları kadını ya da erkeği tanımak adına bir süre flört ederler. Onu daha iyi tanımak ve onunla daha iyi samimiyet kurmak adına bu süreç çok önemlidir. İşte bu tarz sohbet odaları, gerçek hayatta bu süreçleri iyi yönetemeyen veya yeni insanlar tanıyacak vakti olmayanlar için tasarlanmıştır. Bu odalara katılarak insanlarla sohbet edebilir, hoşunuza giden kadın veya erkekle sohbetinizi ilerletebilirsiniz. Bu sayede, kim bilir belki de hayatınızın anlamını ve ruh eşinizi bulacaksınız. Ayrıca şunu belirtilmekte de fayda vardır ki dünyada ve Türkiye’de bu tarz odalarda tanışıp evlenen insanlar da bir hayli fazladır.

Duygusal Sohbet

İnsanlar bazı durumlarda bunalımda olabilirler ve böyle durumlarda duygusal sohbet hususuna ihtiyaçları olabilir. İnsan düşünen bir varlıktır. Fakat bu düşüncenin altında yatan duygusal bir tarafta vardır. İnsanlar bu duygusal taraflarını da tıpkı maddi tarafları gibi beslemek zorundadır. Fakat bu bazı durumlarda gerçekleşmeyebilir. Gerçekleşse bile bazı zamanlar buna ihtiyaç duyulabilir. İşte bu tarz bir durumda, duygusal olan sohbet odalarına katılarak, insanlar bu ihtiyaçlarını giderirler. Bu noktada, dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü duygusal olan insanalar, o dönemlerinde hassas ve alıngan olabilirler. Bu noktada iletişim kurarken onları kırmamaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde, sağlıklı bir iletişim sağlayamaz ve keyifli bir sohbet süreci geçiremezsiniz.

Yabancı Sohbet

İnsanlar farklı kültürlerden insanları tanımayı ya da yabancı sohbet ederek yabancı dillerini geliştirmeyi amaçlarlar. Burada ana amaç, sohbetin kiminle yapıldığıdır. Yukarıda farklı bölgelerde sohbeti ve sohbet kültürünü anlatmıştık. Bunlara dikkat ederek sizler için en uygun kültüre sahip yabancı insanı arayabilirsiniz. Bu tarz insanlar genellikle yabancılara özel tasarlanmış sohbet odalarında bulunurlar. Bu sohbet odalarına katılarak hem farklı ülkelerden insanlarla tanışma fırsatını yakalamış olursunuz hem de yabancı dilinize büyük oranda katkı sağlamış olursunuz. Fakat sohbet esnasında karşınızdakinin sohbet kültürünü dikkate alarak hareket etmelisiniz. Aksi taktirde, kendiniz iyi ifade edemizsiniz. Bu durum da sonucunda sohbetin keyifsiz olması gibi problemleri doğurur.

Yurtdışı Sohbet

Özellikle çok fazla Türk yaşadığı için, yurtdışı sohbet konulu odalar son yıllarda revaçtadır. Yabancı ülkelerde yaşayan fakat kendi kültüründen insanlarla sohbet etmek isteyen insanların ortak tercihi bu odalar oluyor. Bu odalarda, her konuda konuşabileceğiniz insanlar bulunur. Fakat bu insanlar, genellikle halk arasında gurbetçi olarak tanımlanan insanlardır. Gurbetçiler, genellikle yabancı ülkelerde yaşadıklarından dolayı kendi kültürlerini koruyamazlar. Hatta birçoğu Türkçeyi bile unutabilir ya da düzgün konuşamaz. Bu noktada hem dilini hem de kültürünü unutmamak adına bu tarz sohbet odalarını sıklıkla tercih ettiklerini görürüz. İşte siz de gurbetçilerden biriyseniz ya da yabancı ülkeler hakkında Türk birinden bilgi almak istiyorsanız, bu tarz sohbet odalarına katılabilirsiniz.

Tutkulu Sohbet

Fantezi sohbet ve cinsel sohbet kadar olmasa da tutkulu sohbette büyük oranda tercih edilir. İnsanlık var olduğundan beri, cinsellik ve aşk bir gerçektir. Bu gerçeğe genellikle Türk toplumu kulak tıkasa da bu konuları konuşarak içgüdülerin tatmin edilmesi gerekir. Bu noktada, toplum baskıları yüzünden bunu gerçekleştiremeyen ya da utanan insanlar, bu odaları tercih ederler. Fakat sadece bu tarz insanlar değil, gerçek hayatta bu tarz konular hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar da sıklıkla bu odalara katılarak bilgilenmek isterler. Odalar ve siteler, bu konuda kullanıcılarının deneyimini artırmak adına onlara bir anonimlik tanımlar. Bu anonimlikle birlikte, site içinde gerçek kimliğiniz bilinmez. Bu durumda size üst düzey bir rahatlık ve hareket alanı tanıyacaktır. Fakat bunu suistimal ederek farklı kötü davranışlarda bulunmak bazı problemlere yol açabilir.

Eşli Sohbet

Grup halinde sohbet etmek isteyenlerin tercihi olarak karşımıza eşli sohbet çıkar. Bu tarz sohbette genellikle iki kişinin konuştuğu diyaloglar yoktur. Bir topluluk belirli konular hakkında, ya da gelişi güzel olarak bazı konuları konuşurlar. Fakat bu iletişim şeklinde birtakım problemler oluşabilir. Bu problemlerin önüne geçmek adına, eşli olan sohbete dahil olan insanlardan birsi operatörlük yapacak diğerleri de kendilerinin otokontrolünü sağlayacaktır. Aksi taktirde, şiddetli çatışmalar, tartışmalar veya farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu farklı problemler, sözünüzün kesilmesi, ne dediğiniz tam anlaşılamaması ya da kendinizi ifade edemememiz gibi sorunlardır. Bunların önüne geçmek için iletişim adabına uymak gerekir.

Güvenli Sohbet

İnsanlar sohbet ederken güvenli sohbet etmek isterler. Bu konuda hassas davranmak gerekir. Çünkü hassas davranılmadığı taktirde, güvensiz bir ortamda sohbet etmek zorunda kalabilir ve bunun sonucunda birtakım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu problemler, sizlerin taciz edilmesi, rahatsız edilmesi ve hakarete maruz kalmak gibi problemlerdir. Bu noktada dikkatli olmak bu tarz problemlerin ortadan kalkması için yetmeyecektir. En iyi sohbet sitesini de tercih etmek bu tarz problemlerin oluşmasını tamimiyle engelleyecektir. Bu durumda, güvenliği ve yönetimi konusunda güvenli bulunduğunuz siteler en iyi sohbet siteleri olarak karşımıza çıkar. Fakat her ne kadar güvenli olsalar da yine de site içinde konuşurken dikkatli olmakta fayda vardır. Aksi taktirde, yine güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunların yanında bu problemler, sohbetinizin keyfini kaçırmaya yetecektir.

En İyi Sohbet Siteleri

Özellikle son yıllarda birçok farklı sohbet sitesi ortaya çıkmış ve kullanıcılar arasında en iyi sohbet siteleri konusu tartışılır olmuştur. Türkiye’ye internetin yeni yeni gelmesiyle birlikte ilk olarak chat odaları artmaya başlamıştır. O zamanlarda, farklı siteleri bulmak pek mümkün değildir. Bu nedenle de zaten arasından en iyisini seçmek bu kadar zor olmuyordu. Fakat son yıllarda sohbet sitelerindeki artışla birlikte, kalitedeki değişimler de gözle görülür hale gelmiştir. Bu noktada en iyisi anlamak ve seçmek önemlidir.

İlk olarak site yönetiminin iyi olup olmamasına dikkat etmek gereklidir. İyi olmayan bir site yönetimi, topluluk kurallarına uymayan kullanıcıların siteden uzaklaştırılması hususunda başarılı olmayacaktır. İkinci olarak sizlerin anonimliğini ne kadar koruduğu önemlidir. Bu tarz alanlar anonimlik için tercih edildiğinden ötürü, bir sitenin iyi olduğunu anonimliğinizi korumasından anlayabilirsiniz.

En iyi Mobil Sohbet Siteleri

Mobil cihazlardan giriş yapabileceğiniz en iyi mobil sohbet siteleri önemlidir. Çünkü bu konuda önem teşkil eden hususlar, sizin sohbet kalitenizi etkileyen unsurlar olarak dikkat çeker. Bu noktalara dikkat ederek seçeceğiniz bir mobil sohbet sitesi, sohbet kalitesini doğrudan etkiler. İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus, sitenin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Mobil uyumlu siteler daha hızlı çalışacaktır. Bu hızlı çalışma, farklı kasma, donma ve takılma gibi sorunlara mahal vermeyeceği için tercih edilmelidir. İkinci olarak ise, mobil sitelerin altyapılarının iyi olmasıdır. Altyapısı iyi bir site, görüntülü ya da sesli sohbet esnasında sizlere daha iyi sohbet etme şansı sunacak ve görüntü, ses kalitesini artıracaktır.

Güvenilir Sohbet Siteleri

Her insan, sohbet etmek ister fakat bu konuda özellikle, sanal sohbet odalarını tercih etmek isteyen kullanıcıların güvenilir sohbet siteleri konusuna dikkat etmesi gerekir. Güvenilir olmayan sitelerde her nevi kişisel bilgileriniz çalınabilir. Bu nedenle özellikle internet sitesi güvenlik sertifikalarının olup olmaması önemlidir. Bu durum sizin anonimliğinizi ortadan kaldırır. Ayrıca sitelerin içeresinde bulunan kötü niyetli insanların hedefi haline gelebilirsiniz. Bu yüzden bu sitelere üye olurken kişisel bilgilerinizi hiçbir site ya da insanla paylaşmamalısınız. Aksi taktirde, saydığımız problemler gibi birtakım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bu sitelerin altyapılarının ve site yönetimlerinin de iyi olması, sohbet kalitesi ve güvenliğinin artması için önemli bir noktadır. Sizler de bütün bu hususlara dikkat ederek, bir site seçiminde bulunursanız, keyifli bir sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

Favori Sohbet Siteleri

İnsanlar birçok farklı sitede sohbet muhabbet etse de herkesin favori sohbet siteleri listesi bulunur. Bu konuda aslında, alışık olduğunuz platform ya da internet sitelerinden çıkmanız bazı noktalarda iyi bazı noktalarda kötü olabilir. İyi tarafları, bu platformdan başka bir platforma geçtiğinizde, farklı insanlarla tanışma olasılığınızı 100 de 100 olmasıdır. Bu sayede farklı bir çevre edinebilir ve farklı sohbet keyifleri yaşayabilirsiniz. Fakat kötü taraflarından birisi de alışık ve samimi olduğunuz sohbet çevresini terk ediyor oluşunuzdur. İnsanları tanımak için, onlarla sohbet etmek ve samimiyet kurmak için bir hayli zaman harcamanız gerekecektir. Bu gibi problemler nedeniyle, insanlar konfor alanlarını terk etmeyerek kendilerine favori bir site belirlerler.

Arkadaşlarla Sohbet

İnsanlar sürekli olarak tanımadıkları kişilerle sohbet etmekten sıkılabilir ve böyle durumlarda arkadaşlarla sohbet etmek isteyebilirler. Bu hususta aslında, normal arkadaşlar kastedilmemektedir. Sohbet odaları veya siteleri içeresinde arkadaş ve dost edindiğiniz insanlarla sohbet, bazen daha keyifli olabilir. Çünkü sohbet ede ede aranızda, belirli bir samimiyet oluşmuştur. Bu samimiyetle birlikte, karşınızdakine karşı daha dürüst ve sıcak davranırsınız. Karşı tarafta size o denli sıcak ve dürüst davranır. Bu sayede keyifli bir sohbetin anahtarını elde etmiş olursunuz. Bu yüzden aslında sürekli farklı sohbet sitelerini tercih etmektense, bir sohbet sitesini tercih etmek ve sürekli orada muhabbet etmek daha iyi olacaktır.

Bayanlarla Sohbet

Özellikle erkekler, karşı cinsle sohbet etmek istediklerinde, bayanlarla sohbet konulu siteleri veya sohbet odalarını tercih edebilirler. Bu noktada, kadınlarla sohbet ederken dikkatli olmakta fayda vardır. Kadınlar naif ve kibar varlıklar olduklarından dolayı, onlarla bir erkekle olduğu gibi konuşmanız doğru olmayacaktır. Belirli usul ve esaslara göre hareket etmek, yani iletişim adabına uymak, hem sizi karşı cinsle daha da yakınlaştıracak hem de seviyeli bir sohbetin kapılarını aralayacaktır. İlk olarak konuşurken, İstanbul Türkçesini konuşamaya çalışmalısınız. Ardından argo ve küfürden olabildiğince uzak durmalısınız. Küfür seven ve kullanan bir bayansa, sohbetin ilerleyen zamanlarında, birbirinize ısındıktan sonra daha rahat olacaksınızdır. Fakat bu süreç gerçekleşene kadar argo ve küfürden, olabildiğinizce uzak durmalısınız.

Erkeklerle Sohbet

Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla erkeklerle sohbet konulu odalar tercih edilir. Fakat bazen, hemcinsleriyle arkadaşlık kurmak isteyen erkekler tarafından da tercih edildiği görülür. Fakat bu noktada, sohbet odalarının seviyeli olmasına dikkat etmelisiniz. Erkekler, kadınlara göre daha kaba olabilirler. Bu tarz insanlardan hoşlanmıyorsanız, doğru seçimler yapmak zorundasınız. Bu yüzden de en iyi sitelerin, en kaliteli odalarında sohbet etmelisiniz. Bu doğru seçimle birlikte, küfürsüz, argosuz ve tacize maruz kalmadan seviyeli bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu seviyeli sohbetle birlikte kuracağınız muhabbet sizlere büyük keyif verecektir.

Büyüklerle Sohbet

İnsanlar sürekli yaşıtlarıyla sohbet etseler de bazı konularda büyüklerle sohbet etmekte gereklidir. Bazı konularda büyüklerimiz, bizlerden daha fazla görmüş geçirmiş olduğundan ötürü, daha bilgili ve tecrübelidir. Bu konularda onlardan yardım almak bizlerin faydasına olacaktır. İşte böyle durumlarda, etrafında yaşça büyük birinin olmaması kötü bir durumdur. Fakat gelişen internet alemiyle birlikte, bu konuda sohbet odaları kurulmuştur. Bu sohbet odalarına katılarak ya da sohbet sitelerine üye olarak, büyükler ile sohbet etme şansını yakalayabilirsiniz.

Fakat bu noktada, büyüklerin büyük olduğunu bilerek edepli ve saygılı olmak daha iyi bir iletişim için altın kuraldır. Bu kurala dikkat edilerek gerçekleştirilecek bir iletişim sağlıklı olacaktır. Sağlıklı bir iletişim beraberinde keyfi de getirir.

Seviyeli Sohbet

Sohbetin keyfi ve seviyeli sohbet için uyulması elzem olan birkaç nokta vardır. Bu noktalardan ilki, iletişim adabını iyi bilmektir. Bu noktada uyulması gereken bazı temel kurallar vardır. Bu kurallara uyulduğu taktirde, iki tarafta sohbetten büyük keyif alacaktır. Bu kurallardan ilki sırayla konuşmadır. Karşınızdaki kişi bir konu hakkında konuşuyorsa, o konu çerçevesinde susmanız ve o konuşmasını bitirmesinin arından söze başlamalısınız. Bu sayede iletişim esnasında yaşanabilecek kopukluk ve anlaşmazlıklar sıfıra indirilmiş olur. İkinci olarak argo ve küfürden uzak durulmasıdır. Bizim toplumumuzda küfür ve argo samimiyet göstergesi olsa da aslında doğru değildir. Samimi olmadan bir insana argo ve küfürlü sözler sarfetmek adaplı bir davranış olmayacaktır. Bu gibi kurallara dikkat edildiği taktirde, sizi keyifli bir sohbetin bekliyor olacağını göreceksiniz.

Kaliteli Sohbet

Sohbetinizin, kaliteli sohbet olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz ve sohbetinizin kalitesini artırdığınız zaman daha keyifli bir muhabbet süreci geçireceksiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, sohbet edeceğiniz odanın ya da sitenin seviyeli ve güvenli olmasıdır. Güvenli olmayan siteler ya da odalarda kişisel verileriniz ve siz güvende değilsiniz. Bu noktada güvende olunmayan bir mekanda, keyifli bir sohbet gerçekleştiremezsiniz.

İkinci olarak sohbet odasındaki insanların iletişim adabını biliyor ya da bilmiyor olmasıdır. Bu noktada iletişim adabı bilen biriyle, diyalog daha kolay ve keyifli olacaktır. Aksi taktirde, bazı problemler, yanlış anlaşılmalar ve gerginlikler çıkabilir.

Son olarak konuşmak istediğiniz konuya uygun bir oda seçmelisiniz. Aksi taktirde, aradığınızı bulamazsınız ve keyifsiz bir sohbet gerçekleştirmiş olursunuz.

Sevgili Sohbet

İnsanlar hayatlarını sürdürmek için, kedilerini hayat arkadaşlarını sevgili sohbet konulu odalardan bulmaya çalışıyorlar. Özellikle tüketim toplumunun yaygınlaşmasıyla insanlar asosyalleşmeye başlamıştır. Bu asosyalleşmeyle birlikte gelişecek olan iletişim kopuklukları, insanların kendilerine bir eş bir sevgili bulmaması gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu noktada, farklı siteler ya da sohbet odaları içerisinde insanlar, sanal alemden bir sevgili bulmak için çabalar. Aslında bu tarz ortamlarda, çok çeşitli insanlarla karşılaşabileceğiniz için doğru eş ya da sevgili adayını bulmak daha kolay olacaktır. Fakat dikkatli olmakta da fayda vardır. Çünkü bulacağınız kişi, büyük ihtimal anonim olacaktır ve kötü amaçları da olabilir.

Karşı Cinsle Sohbet

Karşı cinsle sevgililik ve cinsellik dışında sohbet etmek isteyen insanlar sıklıkla, karşı cinsle sohbet başlığı altında bulunan sohbet siteleri veya sohbet odalarına yönelirler. Bu noktada, kadın aklına başvurmak isteyen insanların ya da kadınlardan bir arkadaş edinmek isteyen erkeklerin daha fazla, bu odaları tercih ettiğini görürüz.

Kadınların birçoğu yakın arkadaş tercihini erkeklerden yana kullanıyor. Bu nokta da erkekler kadar kadınlar da bu odalara katılarak sohbet etmek istiyorlar. Fakat bunu yaparken, karşıdaki erkeğin kendilerini rahatsız etmesinden çekiniyorlar. Siz de bunlardan biriyseniz, güvenilir siteleri seçerek bu sorunları ortadan kaldırabilir ve keyifli bir sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

Sohbet Muhabbet

İnsan sosyal bir varlık olduğundan sürekli olarak sohbet muhabbet etmek ister. Bunun sonucu olarak gerçek hayatta arkadaşlarıyla buluşur, bir kahve eşliğinde doyumsuz muhabbete kendini kaptırır. Fakat yeterince arkadaşı olmayan ya da aynı kişilerden sıkılıp yeni insanlar tanımaya zamanı olmayanların ortak tercihi olarak karşımıza, sohbet odaları çıkıyor.

İnsanlar elektronik ortamlarda, gerçek hayatta olduğundan daha rahattır. Bu rahatlık aynı zamanda iletişimin daha kaliteli yürümesini de sağlar. Çünkü anonimlik korumaktadır. İnsan, kendini zayıf gördüğü bütün konuları, bu siteler üzerinden tanıştığı insanlardan saklayabilir. Bu durum da daha fazla özgüveni beraberinde getirir. Bu yüzden tanıştığınız kişinin karakterini iyi analiz etmeli ve sakladığı birtakım olumsuz durumların olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

SOHBET NEDİR  İlişki Sohbet

İnternet sitelerinin artması ve sohbet konulu sitelerin de artmasıyla birlikte ilişki sohbet konulu odalarda da bir hayli yüksek bir artış yaşanıyor. Bu konuda insanlar, toplumun birbirine yabancılaşması ve sosyal niteliklerini kaybetmesiyle birlikte gerçek hayatta sıkıntı yaşıyorlar. Bunların göz ardı ederek, anonimliği ister koruyup ister korumayarak gerek görüntülü gerek sesli gerekse yazışarak yeni insanlarla tanışıyorlar. Bu yeni tanıştıkları insanlarla olan ilişkilerini gerçek hayata taşıyanların da sayısı bir hayli artmış durumda. Fakat bunu yaparken dikkatli olmakta ve kötü niyetli insanların da  bu sitelerde rahatlıkla bulunabileceğini unutmadan davranmakta fayda vardır.

Tanışma Sohbet

İnsanlar, gerçek hayatta birbirleriyle tanışmaktan çekinebilir ve internet üzerinden tanışma sohbet konulu sitelere başvurabilirler. Bu konuda farklı insanlarla tanışmak ve onlarla sohbet ederek sosyalleşmek istiyorsanız bu odalar tam sizlere göre. Kurallar çerçevesinde, seviyeli sohbetin keyfini çıkarmak adına farklı konularda sohbet odalarına katılabilirsiniz. Gerek dini gerek İslami gerek tanışma gerek cinsel gerek ise fantezi gibi birçok seçenek mevcut. Dilediğiniz konuda dilediğiniz insanla tanışmak ve bu esnada anonimliğinizi korumak, sohbet odalarıyla mümkün hale gelmiştir. Tabii ki dilerseniz anonimliği ortadan kaldırarak bunu gerçek hayata taşıyabilirsiniz. Fakat bunu yaparken de dikkatli olmalısınız. Dikkatli olunmadığı sürece başınıza kötü olayların gelmesi olasıdır.

Buluşma Sohbet

İnsanların birçoğu gerçek hayatta bir eş bir dost bir sevgili edinmek için sohbet etmesinden ötürü, buluşma sohbet odaları bir hayli ilgi çekmektedir. Bu odalarda tanışan insanlar genellikle gerçek hayatta birebir buluşarak sohbetlerini ve ilişkilerini ilerletmek isterler. Fakat bu noktada çok dikkatli olmak ve karşınızdakinin gerçekten güvenilir olup olmadığına emin olmak gereklidir. Çünkü bu tarz sitelerde kötü niyetli birçok kişi vardır. Bunlardan birine denk düşebilirsiniz. O yüzden buluşma öncesinde, sizinle arasındaki anonimliği kaldırmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede bir nebze daha güvenli bir şekilde ilerlemiş olursunuz. Bunun dışında, bir de bu kişiler, sizlere zarar verebilir. Fakat bu zarardan asla sohbet odası ya da sohbet sitesi mesul olmaz. Bu yüzden, buluşacağınız kişileri iyi seçmelisiniz.

Özel Sohbet

İnsanlar özel hayatlarında yaşadıkları birtakım problemleri anonim kimliklerini koruyarak özel sohbet odalarında muhabbet ederek rahatlarlar. Bu tarz problemleri, yakınları, çevresi ya da herhangi birine anlatamayan insanlar sıklıkla bu odaları tercih ederler. Bu odalarda, özel hayatlarına dair, belki eşleriyle yaşadıkları problemleri, belki sevgilileriyle yaşadıkları problemleri belki de başka konuları rahatlıkla konuşabilirler. Çünkü istedikleri zaman kimliklerini gizleyebilirler. Aslında bu özelliğiyle birlikte, sohbet siteleri ve sohbet odaları birer terapi merkezleri olarak da hizmet verirler. Fakat tabii ki uzman bir hekimden ya da psikolog kadar faydalı olmaz. Ama insanın yalnızlığını giderip bir nebze rahatlaması hususunda büyük fayda sağlarlar.

Farklı Sohbet

İnsanlar klasik konulardan sıkıldıkları zaman farklı sohbet arayışları içinde olabilirler. Bu gerek konu bakımından olsun gerek tür bakımından olsun insandan insana farklılık gösterebilir. Kimisi klasik konulardan sıkıldığı için farklı muhabbetler arıyorken, kimisi aynı insanlarla konuştuğu için farklılık arıyor olabilir. Bu arayışların sebeplerine göre, birtakım yollar izlemek gerekir. Örneğin, eğer aynı kişilerden sıkılan bir kişiyseniz, farklı sohbet odaları ve sitelerine katılabilirsiniz. Bu anlamda, bu yeni sitelerde farklı insanlar tanıyarak, bambaşka muhabbetlere ve hayatlara şahit olabilirsiniz. Tüm bunların dışında, eğer aynı konulardan sıkıldıysanız, farklı ve eğlenceli başka birtakım konuları kapsayan odalara katılabilirsiniz. Bu sayede sıkılmadan keyifli bir sohbetin tadını doyasıya çıkarmak mümkündür.

SOHBET NEDİR  Sohbet Siteleri Ücretsiz mi?

Birçok farklı sohbet sitesi arasında sohbet siteleri ücretsiz mi konusu tartışılır. Birçoğu ücretsiz bir şekilde hizmet verirler ve reklamla aracılığıyla maddi gelir elde ederler. Bu konuda özellikle site içi hizmet satın alma gibi durumlar da vardır. Bu durumlar premium üyelik veya farklı avantajları kapsayabilir. Fakat genel olarak sohbet sitelerine üye olmak ve kullanmak ücretsizdir. Bu nedenle aralarında kalite farkları büyük oranlarda olabilir. En kalitesini ve en iyisini seçmek, sohbet keyfinizin daha iyi olması için önemli bir noktadır. Bu anlamda internet altyapısı iyi olan bir sitede sohbet etmek, sohbeti baltalayacak kasma, donma ve kopma gibi sorunları ortadan kaldırır.

SOHBET NEDİR  2022 Ücretsiz Sohbet Siteleri

SOHBET NEDİR Son yıllarda internetin gelişmesiyle birlikte 2022 ücretsiz sohbet siteleri merak edilir olmuştur. Sohbet alanında rekabet içinde olan birçok site, kullanıcılarına sohbet deneyimlerini ücretsiz olarak sunarlar. Bunun yanında bu rekabet, kullanıcıların büyük oranda işine yarayan bir durumdur. Çünkü her sohbet sitesi, bünyesine farklı kullanıcıları çekerek onların siteyi kullanmalarına teşvik etmek zorundadır. Bunu da sohbet odalarındaki kalite ve seviyeyi artırarak yapar. Rekabet beraberinde kalite artışını getirir. Bu artışta sizin sohbet keyfinizin artmasına dolasıyla daha eğlenceli bir muhabbet deneyimi yaşamanıza olanak tanır.

2022 Ücretsiz Mobil Sohbet Siteleri

Bilgisayar başında zaman geçirmek istemeyen ve mobil cihazları üzerinden sohbet etmek isteyen kullanıcılar, 2022 ücretsiz mobil sohbet siteleri konusunu merak ederler. Bu merakla birlikte bu konu hakkında farklı mobil siteler olduğu görülür. Aralarından en iyisini tercih etmek doğal olarak muhabbetin kalitesini artıran yegane unsurların başında yer alır. Ayrıca mobil uyumlu sohbet siteleri haricinde, mobil uygulamalara sahip sohbet platformları da vardır. Bu platformların uygulamalarını tamamen ücretsiz bir şekilde cihazınıza indirerek kullanabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kullanım ücreti ödemenize gerek kalmaz fakat uygulama için satın alma gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Sohbet Sitesi Çeşitleri

SOHBET NEDİR Birçok farklı sohbet sitesi çeşitleri bulunur. Bu çeşitler aslında, sohbetin niteliklerine göre değişiklik gösterir. Örneğin sizlerin karşınızdaki insanla görüntülü konuşmasına izin veren bir sohbet sitesiyse, bu site görüntülü sohbet siteleri olarak adlandırılır. Ücretli ya da ücretsiz olması, görüntülü olması, sesli olması, yazışmalı olması veya mobil uyumlu olması gibi çok farklı niteliklere göre adlandırılırlar. Fakat burada hepsinde ortak olarak dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bu hususlardan ilki sitenin kaliteli ve güvenilir olmasıdır. Güvenilir ve kaliteli bir sohbet sitesinde hem kullanıcı kitlesi ve hem yönetim kaliteli olur. Bu durum beraberinde keyifli, güvenli ve kaliteli bir sohbet sürecini getirerek sizleri tatmin eder.

SOHBET NEDİR  Görüntülü Sohbet Siteleri

Sohbet esnasında karşınızdaki kişiyi görmek istiyorsanız görüntülü sohbet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Fakat burada şunu belirtmekte fayda vardır. Sohbet ettiğiniz kişiye yeterince güvenmeden, asla ve asla kameranızı açıp görüntünüzü göstermemelisiniz. Çünkü bu sitelerde sohbet amacıyla bulunan insanlar olduğu gibi farklı amaçlarla bulunan insanlarda vardır. Bu farklı amaçlı insanlar kötü niyetli olabilirler. Bu yüzden kimliğinizi afişe etmeden, karşınızdaki kişiyi iyice tanımalı ve ona göre davranmalısınız.

Bütün bunların dışında görüntülü konuşurken kalitenin yüksek olması önemlidir. Bu yüzden iki tarafında kameralarının kaliteli olması önem teşkil eder. Ayrıca internet bağlantıları da kasma, donma ve takılma gibi problemler olmadan görüntülü sohbet gerçekleştirmenin en önemli etkenleri olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden internet bağlantısının da iyi olması keyifli bir sohbet için gereklidir.

Sesli Sohbet Siteleri

SOHBET NEDİR Görüntülü sohbet sitelerinden ziyade, kendisi göstermek istemeyen insanlar çoğunlukla sesli sohbet sitelerini tercih ederler. Bu anlamda farklı siteler bulunur. Bu farklı siteler içerisinde en iyisini bulmak önemlidir. Çünkü bulacağınız en iyi site, size en iyi sohbet imkanını sunacaktır. Bir sitenin iyi olup olmaması da ilk olarak topluluk kuralları ve bunların ne kadar uygulandığı hususundan geçer. Eğer bir sitede topluluk kuralları varsa ve bunlar gerçekten uygulanıyorsa o sohbet sitesi gerçekten kaliteli bir sohbet sitesidir. Böyle bir sohbet sitesinde yapacağınız sesli sohbetler son derece keyifli olacaktır. Ayrıca, site internet altyapısı da sesin kaliteli olarak karşı tarafa gitmesini ve herhangi bir iletişim sorunuyla karşılaşılmamasını sağlar.

SOHBET NEDİR  Cinsel Sohbet Siteleri

SOHBET NEDİR  İnsanlar genel olarak bu tarz konuları konuşmaktan utandıkları için, cinsel sohbet siteleri ile bunu gerçekleştirirler. Çünkü bu tarz sitelerde insanlar anonim kimliklerine koruyarak, gerçek hayattaki kimliklerini açık etmezler. Cinsellik insan doğasında olan ve utanılmayacak bir konudur. Ayrıca içgüdüsel olduğu için baskılanması birtakım psikolojik sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Hem fizyolojik hem de psikolojik birtakım problemlerle karşılaşmamak için bu içgüdüler bastırılmamalıdır. Bunun yerine vücudun ihtiyacı kadarı tatmin edilmelidir. Fakat toplumlumuz buna pek de izin vermemesi sorunlara yol açar. İnsanlar da bu konuları konuşup rahatlamak adına cinsel konulu sitelere yönelirler ki bu elbette ki doğal bir süreçtir. Sizler de cinsel konulu sohbetler etmek işitiyorsanız, çekinmeden bu sitelere üye olabilirsiniz.

SOHBET NEDİR  Mobil Sohbet Siteleri

Aslında son yıllarda gelişen cep telefonu teknolojisiyle birlikte, mobil sohbet siteleri sayısında artış yaşanmıştır. Akıllı telefonların 2010’lu yılların ardından hızla gelişmesi, insanların her mekanda sohbet etme isteklerini beraberinde getirmiştir. Akıllı telefon ya da tablet gibi mobil cihazların, internet bağlantısının olduğu her nevi mekanda sohbet sitelerine erişmesi mobil sitelerle mümkündür. Bu anlamda sadece internet sitesi olarak değil, mobil uygulamalar şeklinde hizmet veren sohbet siteleri de vardır.

Bu sitelerin mobil uyumluluklarının tam olması ve optimizasyonunu iyi yapılması önemlidir. Aksi taktirde kasma, donma ve takılma gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu problemler de sohbet kalitesi ve keyfini düşüren hususladır. Bu yüzden iyi bir mobil site tercih etmelisiniz.

Fantezi Sohbet Siteleri

SOHBET NEDİR  İnsanlar cinsel konulu sohbetlerden sıkıldıklarında fantezi sohbet siteleri aracılığıyla içgüdülerini tatmin etmek isterler. Herkesin cinsel anlamda farklı hayal dünyaları vardır. Herkesin farklı olmasının yanı sıra bu alanda, birçok ortak nokta bulabileceğiniz insanlarla karşılaşmak ve tanışmak adına bu siteler önem teşkil eder. Toplum buna kapalı olduğundan ötürü insanlar bu siteler üzerinden birbirileriyle iletişim kurarlar. Fakat bu iletişimlerde tarafların utanmaması ve güvenlik endişelerinden ötürü, onlara anonim olma hakkı verilir. Karşı tarafla oluşan karşılıklı güven ve samimiyetle birlikte, bu anonimliği istediğiniz taktirde ortadan kaldırabilirsiniz. Sizler de fantezi dünyanızı paylaşmak ve renklendirmek istiyorsanız, bu internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

SOHBET NEDİR Canlı Sohbet Siteleri

SOHBET NEDİR  Birçok insan birbiriyle sesli ya da görüntülü olarak canlı sohbet siteleri aracılığıyla tanışır. Özellikle internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok eş, çift ve sevgili bu siteler üzerinden tanışmıştır. Sadece eş, çift ve sevgili anlamında değil birçok farklı arkadaşlık ve dostlukta yine sohbet siteleri aracılığıyla gerçekleşir. Bu noktada sizler de gerçek hayatta sosyalleşemiyor ya da sosyalleşmeye vakit ayıramıyorsanız, sohbet sitelerine üye olabilirsiniz. Kullanımı ücretsiz olan bu platformlarla birlikte sizler de yeni insanlarla tanışarak doyasıya kaliteli sohbetin keyfini çıkarabilirsiniz.

SOHBET NEDİR 

admin 200 okunma
Cevap bırakın

alt dalga

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50